شماره های تماس

هیتر برقی عامل آتش سوزی مرغداری شد.

هیتر اتوماتیک | شاید شما هم تا بحال با همچین واژه های مواجعه شدید اینها همه از عدم رعایت ایمنی های لازم در ساخت هیتر ناشی میشود برای این که بدانید که چه نوع هیتری باید بخرید که ایمینی و امنیت کافی داشته باشد حتما این مقاله رو تا انتها مطالعه نمایید.

هیتر برقی

هیتر برقی

هیتر اتوماتیک

هیتر یا گرماساز وسیله ای است که از آن جهت تامین حرارت لازم برای انواع گلخانه ها ، مرغداری ها ، سالن های پرورش طیور ، سالن های پرورش قارچ و… استفاده می شود . هیتر ها در ۳ نوع گازی ، گازوئیلی ، برقی (گرمایش الکتریکی) و دوگانه سوز طراحی و ساخته می شوند .

نحوه کار هیتر اتوماتیک

هیتر اتوماتیک دارای یک قسمت ورودی بوده که مشعل در آن جا قرار گرفته است . آتش توسط مشعل از قسمت ورودی وارد کوره هیتر می شود . داخل کوره با بهره گیری از بروز ترین تکنولوژی به گونه ای طراحی شده است که دارای حالت دو عدسی واگرا می باشد . حائز اهمیت است بدانید که یک حالت عدسی واگرا در قسمت ورودی و دیگری رو به روی ورودی قرار گرفته اند .

در واقع عدسی ها مانع تمرکز آتش در یک قسمت می شوند چرا که در این حالت پوسیدگی در قسمت مورد نظر روی می دهد .

آتشی که وارد کوره می شود توسط عدسی ها پخش می شود ، سپس گرما وارد کلکتور اول که از جنس استیل است می شود . بد نیست بدانید که کوره هم از جنس استیل می باشد. گرما از طریق لوله های بادوام فولادی وارد کلکتور دوم و از آنجا دوباره لوله های فولادی را طی کرده و وارد کلکتور سوم می شود .

امنیتی هیتر اتوماتیک

امنیتی هیتر اتوماتیک

طراحی بدنه یک هیتر اتوماتیک به گونه ای صورت انجام شده که دو عدد فن بزرگ در قسمت بالا یا همان سقف هیتر قرار گرفته است . لوله های بادوام فولادی همراه با کلکتور و کوره زیر فن ها قرار دارند . هنگامی که گرما در حال گردش در هیتر است فن ها از بالا شروع به کار می کنند و هوا را به داخل می دمند . لوله ها ، کولکتور ها و کوره به حدی داغ هستند که گاهاً دما به ۶۰۰ تا ۷۰۰ درجه سانتی گراد نیز می رسد .

هوای دمیده شده از فن ها با برخورد به لوله های فولادی ، کلکتور ها و به خصوص کوره ، گرما را از آنها می گیرد و از طریق خروجی که در قسمت پایین هیتر قرار گرفته است به داخل گلخانه پخش می کند . بخار آب ، گرمای پسماند و برخی گاز های سمی حاصل از احتراق از طریق اگزوز از هیتر خارج می شود .

هیتر گلخانه ای

هیتر گلخانه ای

۴ لایه امنیتی هیتر اتوماتیک

  • فیوز کم آمپر
  • RTP
  • ترموستات ایمن
  • سوپاپ اطمینان

با توجه به توضیحی که درباره نحوه عملکرد دستگاه هیتر اتوماتیک داده شده می توان این استنباط را کرد که امنیت این دستگاه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

فیوز کم آمپر اولین لایه امنیتی

فیوز کم آمپر اولین لایه امنیتی هیتر اتوماتیک می باشد . در صورت بروز هرگونه مشکل و اختلال که باعث افزایش یا افت ولتاژ شود ، فیوز کم آمپر در این حالت از کار افتاده و باعث قطع شدن برق هیتر می شود . حائز اهمیت است بدانید که با رفتن برق ، هیتر از کار می افتد .

RTP دومین لایه امنیتی هیتر اتوماتیک

دومین لایه امنیتی هیتر اتوماتیک RTP میباشد . در صورت افزایش یا افت ولتاژ فیوز کم آمپر از کار افتاده و باعث قطع شدن برق هیتر می شود . حال اگر فیوز بنابر هر دلیلی گیر کرده و یا اصلاً عمل نکند عملکرد جالب و در عین حال RTP در رأس الگوریتم ۴ مرحله ای هیتر اتوماتیک قرار می گیرد . در واقع RTP وسیله ای است که برق را از خود عبور میدهد ؛ افزایش ولتاژ قطع شدن فیوز کم آمپر را به دنبال دارد ولی از آنجایی که فیوز کار نمی کند ولتاژ همچنان افزایش می یابد .

بعد رسیدن ولتاژ به یک میزان معین RTP به عنوان عبور دهنده برق می سوزد و از کار می افتد . با این عملکرد RTP کل برق هیتر از کار افتاده و هیتر متوقف می شود .

ترموستات سومین لایه امنیتی

اصولاً هیتر های گلخانه دارای ۳ نوع ترموستات فن ، محیطی و ایمنی هستند . ترموستات محیطی به داخل گلخانه نصب می شود . از آن جایی که هیتر عملکرد اتوماتیک دارد در صورت تامین دمای گلخانه به میزان معین ، ترموستات محیطی باعث خاموش شدن هیتر اتوماتیک می شود .
ترموستات فن وظیفه دارد زمانی که کوره ، کلکتورها و لوله های فولادی به میزان کافی داغ شده اند ، باعث به کار افتادن فن ها شود. فن ها هوای بیرون را مکش کرده و بر کوره ، لوله های فولادی و کلکتور ها می دمد . با این کار گرما از خروجی به محیط گلخانه انتشار پیدا می کند .

ترموستات ایمنی

امنیتی هیتر اتوماتیک

امنیتی هیتر اتوماتیک

سومین لایه امنیتی هیتر را ترموستات ایمنی می توان در نظر گرفت . ترموستات ایمنی به بدنه کوره متصل است . اگر بنابر هردلیلی اختلالی در عملکرد هیتر رخ دهد و دو لایه ی اول امنیت بر فرض محال از کار افتاده باشد ، دما در داخل کوره از حد استاندارد فراتر می رود. در این حالت با افزایش دما و رسیدن آن به یک میزان معین ترموستات باعث قطع شدن برق و از کار افتادن هیتر می شود .

سوپاپ اطمینان

آخرین لایه امنیتی هیتر اتوماتیک سوپاپ اطمینان آن است . سوپاپ اطمینان بنابر استاندارد های جهانی بر روی دیگ بخار یا همان کوره نصب می شود . در صورت اختلال در عملکرد هیتر اتوماتیک و ازدیاد بیش از حد گاز و فشار در داخل کوره ، سوپاپ اطمینان مقدار زیادی مواد گازی را به بیرون تخلیه می کند .

از این مطالب می توان این استنباط را کرد که علاوه بر کیفیت و راندمان هیتر توجه به امنیت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

گروه صنعتی اسکندری (EIG) با بهره گیری از کادری مجرب و استفاده از بروزترین تکنولوژی روز دنیا یکی از برترین تولید کنندگان انواع سیستم های گرمایشی در ایران و خاورمیانه می باشد . این شرکت با بیش از ۲۵ سال تجربه هیتر هایی با کیفیت و استاندارد تولید و عرضه بازار می کند . تمام هیتر هایی ساخت این شرکت دارای ۲۴ ماه گارانتی و ۵ سال خدمات پس از فروش می باشد .از این مطالب می توان این استنباط را کرد که علاوه بر کیفیت و راندمان هیتر توجه به امنیت ان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با دنیای سیستم های گرمایشی گروه صنعتی اسکندری به لینک زیر مراجعه فرمایید .  فروشگاه هیتر

مقالات مرتبط:


نویسنده مطلب M.A -- Vision