شماره های تماس

شرایط دمایی لازم برای گلخانه خیار

شرایط دمایی لازم برای گلخانه خیار | امروزه گلخانه و پرورش خیار یکی از شغل های مناسب و البته پردرآمد میباشد که بسیاری از افراد به این کار مشغول هستند. در این مقاله سعی بر این داریم تا شرایط محیطی لازم برای پرورش خیار در محیط گلخانه ای را برای شما بازگو نماییم ، ابتدا باید توجه داشته باشید که خیار گلخانه ای دمای گرم را می پسندد و در گلخانه ای که خیار کشت شده است حد اقل دما برای داشتن یک محصول مطلوب ۱۹ درجه سانتیگراد میباشد.

گلخانه خیار

البته توجه داشته باشید که در سطوح کوچک احتمال اینکه در دمای زیر ۱۹ درجه نیز تولید قابل قبولی داشته باشید.دمای دقیق برای کشت موفقیت آمیز خیار در گلخانه روزها ۲۱ الی ۲۲ درجه و شب ها ۱۶ الی ۱۹ درجه میباشد که میتوانیم در صورت رعایت این درجه دما در طی شب و روز یک کشت و برداشت موفقیت آمیز داشته باشیم.

خیار کشت شده در گلخانه

خیار کشت شده در گلخانه

تغییرات دمایی در گلخانه های کشت خیار

برای بسیاری از افراد سوال اینجاست که دما در روز و شب نهایتاً چه مقدار میتواند کمتر یا بشتر باشد. در جواب این سوال میتوانیم بگوییم در طول روز نهایتاً دما میتواند تا ۲۴ الی ۲۷ درجه افزایش یابد و در شب نیز دما میتواند تا ۴ الی ۶ درجه کاهش یابد. این نکته را نیز در ذهن خود داشته باشید که هرچقدر دمای محیط از دمای تعریف شده متغییر باشد راندمان گلخانه شما کاهش خواهد یافت و به نوعی در رند رشد و نمو گاهان اختلال ایجاد خواهد نمود پس سعی کنید دقیقاً مطابق شریطی که در بالا گفته شد عمل نمایید.

نکاتی که میتوانیم در مورد مقاله بالا بگوییم این است که درجه حرارت گلخانه را به نوعی تنظیم نمایید که با تابش آفتاب هماهنگ باشد چراکه همیشه قسمتی از حرارات گلخانه از طریق تابش نور افتاب تامین میگردد. همچنین این منوال را باید در روز های ابری نیز رعایت نمایید. رطوبت بالا با دمای بالا توأم و برعکس رطوبت کم (آب) دمای کم (کاهش دما) درجه حرارت خاک نیز اهمیت ویژه ای در پرورش خیار دارد. بهتر است دمای خاک بین۱۷-۲۰ حفظ شود تا اختلالی در جذب آب و مواد غذایی پیش نیامده و ریشه ها بتوانند به طور فعال به وظایف خود عمل نمایند. برای این منظور در گلخانه ها لوله های آب گرم از زیر خاک عبور میکند که در زمستان بیشتر این عمل انجام میپذیرد.


شایان ذکر است که گروه صنعتی اسکندری سازنده بهترین هیتر های مخصوص گلخانه میباشد که میتواند دمای مورد نیاز شما را به صورت کاملاً اتوماتیک در سالن گلخانه تان محیا سازد. برای مشاهده انواع هیتر های تولیدی گروه صنعتی اسکندری میتوانید به این قسمت مراجعه فرمایید.


یک نمونه از گلخانه هایی که به هیتر های گلخانه ای آرارات مجهز شده است


نویسنده مطلب کریمی