شماره های تماس
۲۲ مهر ۱۳۹۶
نظر %

سیستم تهویه گلخانه

سیستم تهویه گلخانه نقش مهمی در سلامت گیاهان و تولید محصولات دارد. بسیاری از باغداران تازه کار رشد کند یا عملکرد ضعیف و یامشکلات پاتوژن ها را به سیستم تهویه مناسب گلخانه ای نسبت نمی دهند.اکثر باغبان درک اهمیت سیستم های تهویه برای کنترل دما ، و اینکه سیستم های تهویه نقش حیاتی در حفظ شرایط محیطی گیاه دارد توجهی نداشته و ، بلکه عمل تهویه به طور مستقیم بر توانایی گیاه برای انجام فتوسنتز، جذب عناصر ضروری و کامل شدن دوره های تولید مثل (گرده افشانی) نیز تاثیر متقیمی خواهد داشت.

سیستم های تهویه گلخانه ای دارای چهار عملکرد اجباری هستند: کنترل دما، کنترل رطوبت، جایگزینی CO2 / اکسیژن و گردش هوا.

کنترل دما

کنترل دمای گلخانه

کنترل دمای گلخانه

سیستم تهویه گلخانه | تابش خورشید از شیشه و پلاستیک گلخانه ها عبور میکنند و در نتیجه دمای محیط را افزایش می دهند. اگر این گرما از محیط خارج نشود، می تواند شرایط نامطلوبی برای رشد گیاه و یا بدتر شدن را ایجاد کند. سیستم های تهویه، چه به صورت طبیعی (منفعل) و چه مکانیکی (برقی)، به عملکرد اصلی حذف گرمای بیش از حد گلخانه کمک می کنند.

کنترل رطوبت

کنترل رطوبت گلخانه

کنترل رطوبت گلخانه

سیستم تهویه گلخانه | غلظت بالا رطوبت می تواند در یک محیط گلخانه ای به دام افتاده باشد یعنی محلی برای خروج نداشته باشد و از آنجایی که رطوبت سنگین تر از اکسیژن میباشد همیشهدر قسمت های زیرین گلخانه تجمع مینماید. اگر چه بعضی از انواع گیاهان در شرایط رطوبت بالا نیز رشد می کنند مانند: قارچ و کپک که در شرایط رطوبت بالا رشد می کند، گیاهان به خودی خود نمی توانند رطوبت را تغییر دهند البته رطوبت زیاد درون یک گلخانه به دلیل نقطه ی گرده افشانی که باعث تراکم و رطوبت بیش از حد می شود، بسیار رایج است.

با کمک سیستم تهویه شما میتوانید به راحتی رطوبت اضافی را از گلخانه خارج نمایید مشاهده میفرمایید که در این مورد نیز سیستم تهویه کاملاً ضروری میباشد.

CO2 / جایگزین اکسیژن

جایگزینی اکسیژن در گلخانه

جایگزینی اکسیژن در گلخانه

سیستم تهویه گلخانهدرست همانطور که انسان ها از اکسیژن در یک ناحیه ضعیف محصور می شوند، گیاهان نیز مانند انسان ها هستند و نفس میکشند  پس بنابراین باید همیشه میزان اکسیژن گلخانه تامین و احیا گردد. هوا تازه به داخل یک گلخانه منتقل می شود و دو گاز مهم برای گیاهان فراهم می کند ، در طول فتوسنتز، گیاهان از CO2 استفاده می کنند که به طور مستقیم از هوا بدست می آیند.

هنگامی که میزان CO2 کاهش یابد سرعت فتوسنتز و سایر کارکردهای گیاهی مرتبط با فتوسنتز کاهش می یابد، بر این اساس. نگهداری سطح کافی از مصرف هوای تازه و سطح کافی CO2 برای رشد گیاه میبایست تضمین گردد و راه حل این موضوع نیز استفاده از سیستم تهویه میباشد. لازم به ذکر است که با فوتوسنتز مرتب گیاهان ریشه آنها نیز رشد مینماید.

گردش هوا

جریان هوا در گلخانه

جریان هوا در گلخانه

سیستم تهویه گلخانه | گردش هوا یا حرکت هوا، در یک گلخانه، اهداف بسیاری را به وجود می آورد مانند: گردش هوای مناسب و ایجاد یکنواختی در درجه حرارت، رطوبت، CO2 ،

اگر توجه داشته باشید خواهید دید که در محیط زیست گیاهان بهتر به سازگاری زیست محیطی پاسخ می دهند و گردش هوا مناسب تضمین می کند که هر گیاه که درون گلخانه وجود دارد، شرایط مشابه جو را دریافت کند.

جنبش هوا همچنین راه ما برای شبیه سازی باد در محیط محصور شده را فراهم می آورد و باد موجب تقویت دیواره سلولی ساقه گیاه می شود و به طور مستقیم بر تمامیت معماری رشد گیاه تاثیر می گذارد. برای بسیاری از گیاهان باد (یا شبیه ساز باد) با هدف خاصی بکار گرفته میشود مانند: گرده افشانی.

 بسیاری از گیاهان معمولی و حتی گیاهان زینتی از طریق باد گرده افشانی می کنند. حرکت هوا در یک گلخانه می تواند عامل تعیین کننده ی این موضوع باشد که آیا گیاه گرده افشانی می کند و قادر به تکمیل چرخه تولید مثل است یا نه.

سیستم های تهویه طبیعی (منفعل) یا مکانیکی 

سیستم تهویه گلخانه | هنگام ساخت یک گلخانه یا ایجاد سیستم تهویه یکی از اولین تصمیمی که باغبان باید اتخاذ کند، این است که می خواهد از یک سیستم تهویه طبیعی یا مکانیکی استفاده نماید. سیستم تهویه طبیعی طرفدار آنچنانی ندارد و فقط بر باد و حرکات حرارتی برای حرکت هوا استوار است.. همانطور که درجه حرارت در داخل گلخانه افزایش می یابد.

سیستم های تهویه مکانیکی نیز شامل فن های اگزاست و فن های سیرکولاسیون میشوند که از طرفداران بسیاری در بین گلخانه داران برخوردار است، گروه صنعتی اسکندری یکی از برترین تولید کنندگان فن و سیستم های تهویه درسطح ایران میباشند. فن های سیرکولاسیون و اگزاست فن ها نمونه های سیستم های تهویه مکانیکی هستند که با نیروی برق کار میکنند و از حجم هوادهی بسیار بالایی برخوردارند.

با کیفیت ترین فن های تهویه در بین تولید کنندگان ایرانی متعلق به گروه صنعتی اسکندری میباشد شما نیز برای خرید این فن ها میتوانید به لینک زیر مراجعه فرمایید.

 

برای خرید فن سیرکولاسیون و فن های اگزاست میتوانید به فروشگاه لوازم گلخانه گروه صنعتی اسکندری مراجعه فرمایید.


نویسنده مطلب کریمی