شماره های تماس
۳۰ مرداد ۱۳۹۶
یک نظر

ساخت بخاری جیبی برقی با قابلیت کم و زیاد کردن دمای هیتر

ساخت بخاری جیبی برقی : در فصل سرما همیشه نسل بشر نیاز به یک گرماساز داشته اند. خوشبختانه امروزه دیگر با مشکل گرماساز مواجه نیستیم اما باز هم در هنگام بیرون رفتن سرد شدن دستان و مخصوصاً انگشت ها یکی از بزرگترین مشکلات میباشد.  امروز در این مقاله قصد ساخت یک بخاری برقی جیبی را داریم که میتواند از دستان شما در مقابل سرما محافظت نماید.

همانطور که میدانید در بازار هم میتوانید بخاری های جیبی را پیدا کرده و خریداری نمایید اما خواهید دید که این بخاری ها اغلب بسیار گران قیمت بوده و با سوخت کار میکنند که بوی نامطبوعی دارند و یا هزینه بسیار بالایی دارند چراکه این نوع بخاری های جیبی از بنزین مخصوص فندک که با نام بنزین زیپو میشناسیم استفاده مینمایند، این نوع سوخت بسیار گران قیمت میباشد و برای استفاده در یک بخاری جیبی اصلاً به صرفه نیست.  در این مقاله قصد داریم نحوه ساخت یک بخاری برقی جیبی را برای شما آموزش دهیم که قادر است با برق ۱۲ ولت کار کند همچنین این بخاری جیبی داراب ولوم بالا و پایین به جهت تنظیم میزان دما نیز میباشد. بخاری برقی جیبی ذکر شده در بالا دارای یک مدار میباشد که از طریق باطری قلمی تغذیه میشود و شما میتوانید به جای این باطری از باطری های قابل شارژ نیز استفاده نمایید مانند باطری های لیتیومی و… که امکان شارژ دوباره را برای شما فراهم مینماید و شما میتوانید بعد از هر بار که شارژ باطری تمام شد دوباره به برق متصل نموده و آن را دوباره شارژ نمایید،

توضیحاتی در مورد مدار بخاری برقی جیبی

این مدار با ولتاژ ۱۲ ولت قابل کار کردن میباشد، اولین قسمت مدار بخاری برقی جیبی یک مولتی ویبراتور استابل است که بر پایه دو عدد ترانزیستور q1 و q2 ظراحی شده است. زمان روشن بودن ترانزیستور Q2 به مدت نیم ثانیه (۰٫۵ ثانیه) تنظیم شده است. زمان روشن شدن ترانزیستور Q1 را می‌توانید با تغییر مقاومت متغیر (پتانسیومتر) R2 تنظیم کنید. پالس‌های خروجی در کالکتور ترانزیستور Q2 برای راه اندازی ترانزیستور قدرت زوج دارلینگتون (Darlington Power Transistor) Q3 که از نوع ترانزیستورهای TIP122 استفاده می‌شود. البته برای ساخت این مدار نیازی به درک توضیحات بالا ندارید و این توضیحات برای کسانی نوشته شده است که در این حیطه وارد هستند.

ترانزیستور قدرت Q3 المنت (گرم کننده)‌های L1 تا L3 را روشن و راه اندازی می‌کند. حرارت خالص خارج شده از ین مدار می‌تواند با روشن و خاموش کردن سوییچ‌های S1 و S2 و در نتیجه انتخاب ترکیبی از المنت‌ها به دلخواه شما تغییر کند. همچنین شما با تغییر دادن ولوم R2 می‌توانید چرخه کاری یا دوره کاری پالس‌های محرک (Duty Cycle) را تغییر داده و میزان حرارت المنت‌ها را کنترل کنید.

نقشه مدار بخاری برقی جیبی (مدار شماتیک بخاری جیبی برقی با تغذیه باتری)

 • مدار بخاری جیبی برقی

  مدار بخاری جیبی برقی

   

   

 • برای پیاده سازی این مدار بر روی برد PCB نیازی نیست از برد هایی با کیفیت بسیار بالا استفاده نمایید.
 • ترانزیستور q3 باید از هیت سینگ بهره ببرند تا از داغ شدن بیش از حد آن جلوگیری شود و در زمان داغ شدن به صورت خودکار خاموش گردد.
 • در این مدار المنت های L1 تا L3 میتواند تا ۱۰ وات توان داشته باشد. توصیه میشود بیشتر از ۱۰ وات را اعمال نفرمایید.
 • کلید های s1 تا s2  حداقل باید بتواند تا ۵ آمپر جریان را تحمل نمایند
 • این مدار طراحی شده را میتوانید با یک باطری ۱۲ ولت به راحتی راه اندازی نمایید.
 • یک عدد دیود LED که در مدار با نام dq نسان داده شده است.

 


نویسنده مطلب کریمی