شماره های تماس
۴ شهریور ۱۳۹۶
نظر %

تامین گرمایش گلخانه

تامین گرمایش گلخانه | همانطور که می دانید هر گلخانه ای برای اینکه در فصل سرما بتواند گل های خود را مانند فصل بهار نگهداری نماید و از آنها بهره مند گردد میبایست گرمای محیط گلخانه را دقیقاً همانند فصل بهار تامین نماید، به معنای دیگر میتوانیم اینگونه بگوییم که گلخانه دقیقاً شبیه ساز فصل بهار برای گل ها خواهد بود بنابر این در تمامی فصول میتوان از گل های موجود بهره وری نمود. برای تامین این گرما اکثراً از بخاری های مخصوصی استفاده مینمایند که اصطلاحاً به آنها هیتر گلخانه نیز گفته میشود.

هیتر های گلخانه میبایست به نوعی طراحی و ساخته شوند که بتوانند گرمایش تولیدی را داخل سالن به گردش درآورند و برای این منظور هم میبایست از یک یا چند فن استفاده نمایند، هیترهای صنعتی بسیاری توسط سازندگان ایرانی و خارجی برای این منظور ساخته شده است که ۹۹ درصد از آنها به همین روش ساخته شده است یعنی گرمایش تولیدی را از طریق فن ها به داخل سالن هدایت مینمایند.

هیترهای صنعتی مخصوص گلخانه ها به دو نوع مختلف تقسیم میگردند که عبارتند از هیتر های آتش درون و جت هیتر ها که همیشه اولویت اول استفاده از هیتر های آتش درون میباشد و دلیل این انتخاب پاک و عاری از هرگونه دود بودن هیتر های آتش درون میباشد، این نوع هیترها با راندمان ۷۰ تا ۸۵ درصدی خود گرمایش گلخانه را کاملاً تامین مینمایند که این گرمایش بدون حتی یک درصد دود و مواد آلاینده میباشد زیرا آتش در درون لوله ها حرکت مینماید و فن ها را پمپاژ گرمای حاصل از کوره و لوله ها هوای گرم پاک را به درون سالن هدایت مینمایند.

گاهاً نیز مشاهده میشود از جت هیتر در گلخانه ها استفاده مینمایند که این کاملاً اشتباه است و اکثراً افراد تازه کار مرتکب این خطا میشوند و گول راندمان ۱۰۰% جت هیتر را مییخورند. از آنجایی که برای گلخانه نیاز به گرمایش پاکی داریم و کارکرد هیترجت به این صورت میاشد که تمامی دودهای حاصله از احتراق ر نیز همراه با گرما به داخل سالن پرتاب مینماید به این صورت طی مدت زمان بسیار کوتاهی خواهید دید که تمامی گل ها پژمرده خواهند شد. نتیجه کلی این مقاله نشانگر این موضوع میباشد که بهترین گزینه برای تامین گرمایش گلخانه ها هیترهای صنعتی آتش درون میباشد که با راندمان تقریباً ۸۵ درصدی خود قادر است گرمای مورد نیاز گلخانه ها را تامین نمایند.

گروه صنعتی اسکندری تولید کننده انواع هیتر های صنعتی برای گلخانه ها میباشند.


نویسنده مطلب کریمی